Jaki wybrać alkomat?

 

Poniższe pytania pomogą Ci w doborze alkomatu.

 

 

 

1/Jaki błąd pomiaru zaakceptujesz tzn. o ile może się odchylić wynik  na Twoim alkomacie od wzorca np. urządzenia dowodowe takie które używa policja mają błąd maksymalny w tym dolnym zakresie do 0,02 mg/l.

2/W alkomatach z komórką półprzewodnikową nie można określić błędu pomiaru, w tego typu urządzeniach błąd jest nieznany!!!.

3/Alkomat z komórką elektrochemiczną mają stabilny pomiar i można określić błąd pomiaru. 

4/  95% alkoholu metabolizuje się w wątrobie, średni spadek alkoholu w ciągu jednej godziny to około 0,1 mg/l  wydychanego powietrza lub 0,2 promila w krwi.

5/Alkomat wskazuje  ilość czystego alkoholu w mg w jednym litrze wydychanego powietrza. 

 

 Na terytorium RP osobę u której poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,1 mg/l czyli do 0,09 mg/l uważa się za trzeźwą. Stan „po spożyciu’’ to od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l

„stan nietrzeźwości’’ to od 0,25 mg/l w górę.

 

 

 

Aby badanie miało pełną wartość dowodową, należy dokonać go zgodnie z procedurą zawartą w ustawie o badaniach trzeźwości, alkomatami które posiadają ważne świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium PCA. 

 Przyrząd pomiarowy – wzorcowanie, kalibracja czy adjustacja?

Wzorcowanie, kalibracja, legalizacja – pojęcia te wciąż sprawiają wiele nieporozumień i są błędnie stosowane. Ich znaczenie zostało określone w Międzynarodowym Słowniku Terminów Metrologicznych VIM, by dopasować je do międzynarodowych standardów. Czym te procesy różnią się od siebie?

 

 

 

 

Świadectwo wzorcowania, kalibracji wydawane jest przez  laboratorium Akredytowane przez PCA !!! Podawana jest dokładność pomiaru alkomatu: na  kilku wzorcach (co najmniej dwóch) i podaniu błędu pomiaru np. wzorzec 0,25 mg/l alkomat pokazywał 0,24, błąd pomiaru (+-) 0,01 mg/l

 

 

Adiustacja polega na ustawieniu, zestrojeniu, wyregulowaniu, wszystkich „czujników” w alkomacie z wzorcami w serwisie. Często mylimy kalibrację z adjustacją. 

Alkomat jest dowodowy, kiedy laboratorium wydające świadectwo jest akredytowane przez PCA. Na stronie PCA wpisane są laboratoria które mają uprawnienia do wystawiania świadectw wzorcowania PCA.