Limity spożycia
( To tylko sugestie )


MĘŻCZYŹNI
Jeżeli pijesz alkohol codziennie to:
- powinieneś zachować, co najmniej dwa dni abstynencji ( dzień po dniu) w tygodniu.
- nie przekraczaj granicy 4 porcji standardowych (tzn. 40g czystego, 100% alkoholu) dziennie. Cztery porcje alkoholu to: 2 półlitrowe piwa (5%), 2 kieliszki wina (12%) o pojemności 200ml lub 120ml wódki.
W ciągu tygodnia nie pij więcej niż 280mg czystego alkoholu, co jest równoważne z ok. 13 półlitrowymi butelkami piwa, nieco ponad 3 butelkami wina (o pojemności 0,75 l) lub 0,8 litra wódki.
Pijąc okazjonalnie nie przekraczaj jednorazowo 6 porcji standardowych (60g czystego alkoholu), tzn. nie wypijaj przy jednej okazji więcej niż 3 półlitrowe butelki piwa, 3 kieliszki wina o pojemności 200ml każdy lub 180ml wódki. )(W niektórych państwach UE proponuje się nie przekraczać połowy w/w granic !!!!!)

 

KOBIETY
Jeżeli pijesz alkohol codziennie to:

- powinnaś zachować, co najmniej dwa dni abstynencji ( dzień po dniu) w tygodniu.
- nie przekraczaj granicy 2 porcji standardowych (tzn. 20g czystego, 100% alkoholu) dziennie. Dwie porcje alkoholu to: 1 półlitrowe piwo(5%), 1 kieliszek wina (12%) o pojemności 200ml lub 60ml wódki.
W ciągu tygodnia nie pij więcej niż 140mg czystego alkoholu, co jest równoważne z ok. 7 półlitrowymi butelkami piwa, niecałymi dwoma butelkami wina (o pojemności 0,75 l) lub 420ml wódki (ok. 0,8 półlitrowej butelki wódki).
Pijąc okazjonalnie nie przekraczaj jednorazowo 4 porcji standardowych (40g czystego alkoholu), tzn. nie wypijaj przy jednej okazji więcej niż 2 półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200ml każdy lub 120ml wódki. . (W niektórych państwach UE proponuje się nie przekraczać połowy w/w granic !!!!!)

 

Jedna porcja alkoholu to 10ml czystego alkoholu (spirytusu 99%).


Sen, konserwanty w żywności i nap. energetyki spowalniają rozkład alkoholu!!!.
Aktywność fizyczna + woda sprzyja spalaniu.
Przeciętny czas spalania jednej porcji w ciele zdrowego człowieka to 1h.
Z uwagi na szybko zmieniające się środowisko w którym żyjemy, nasz organizm może bardzo spowolnić lub wręcz zablokować rozkład alkoholu.
Z tego powodu sugerujemy korzystanie z alkomatu przed pracą lub inną odpowiedzialną czynnością jeżeli nie minęło 24 h od czasu zakończenia konsumpcji alkoholu.

 

Zachowuj przynajmniej dwa dni abstynencji w tygodniu!!!!!!
Pod rząd ,dzień za dniem. Daj odPOCZĄĆ wątrobie i innym narządom.

 

Dlaczego alkohol uzależnia?
Alkohol etylowy, który spożywamy trafia do żołądka. W organizmie, pod wpływem kilku enzymów, zamienia się w toksyczną substancję – aldehyd octowy. Aldehyd octowy (trucizna)!!! w 95% trafia do wątroby, która rozkłada go na dwutlenek węgla i kwas octowy. Należy pamiętać, że powikłania po chorobowe np. po grypie lub to że pewna populacja osób rodzi się z tzw. dysfunkcją wątroby lub trzustki mogą prowadzić do pozostawiania alkoholu na poziomie aldehydu octowego. Objawia się to na tym, że wątroba i trzustka z pewnych przyczyn spowalnia, lub wręcz blokuje rozkład alkoholu w organizmie. Niektórzy nazywają to „cukrzycą typu III”. Jeżeli aldehyd octowy przez dłuższy czas zalega w organizmie, to organizm człowieka endogennie – sam z siebie wytwarza z aldehydu „aporfinę”. „Aporfina” jest to narkotyk, który jest bardzo zbliżony budową cząsteczkową do morfiny. Morfina może uzależnić człowieka nawet po jednorazowym zażyciu. Naukowcy stwierdzili, że poziom alkoholu powyżej 0,5‰ we krwi, może spowodować wytwarzanie „aporfiny”.


Ulotkę opracował Janusz Peryt na podstawie danych z WHO , PARPA i własnych doświadczeń.


Tworzymy i realizujemy programy informacyjne, edukacyjne i treningowe dotyczących bezpieczeństwa pracy oraz
zdrowego stylu życia. www.medart2000.pl www.ustniki.pl www.peryt.pl tel. 501-134-201

Zachęcamy do samokontroli: jeżeli w ciągu ostatnich 24h miałeś kontakt z alkoholem a przekraczasz w/w sugestie to proponuje skorzystanie z alkomatu jeszcze przed przystąpieniem do pracy lub wykonywania innej odpowiedzialnej czynności.
Bądź Odpowiedzialny. Szanuj życie.

Materiał dydaktyczny” Limity spożycia” jest własnością Medart 2000 Peryt Janusz można go kopiować tylko w całości .
Warszawa 01-03-2018.

Jeśli uważasz ten materiał za wartościowy to przekaż go dalej.