Jaki wybrać alkomat

Jaki wybrać alkomat. 

Poniższe pytania pomogą Ci w doborze alkomatu.

Informacja dla narciarzy: do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu można uprawiać sporty na nartach. 

Czy warto dokupić klauzulę alkoholową do ubezpieczenia?

 

Proszę zapoznać się z konsekwencjami jakie poniesiesz za prowadzenie pojazdu teraz( od 1 czerwca 2021) też i hulajnogi.

 

Prowadząc pojazd w stanie od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l stan po użyciu alkoholu -wykroczenie, prawo jazdy jest zatrzymywane na okres do 3 lat.

Prowadząc w stanie powyżej 0,25 mg/l zatrzymuje się uprawnienia na okres nie krótszy niż 3 lata! 

 

koszty samych nawiązek to od 2500 zł do 30 tyś zł. w zależności ile zarabiasz  do tego należy doliczyć koszta Sądowe i administracyjne. 

 

Wybierając alkomat zadaj sobie pytanie, czy potrzebuje urządzenia wiarygodnego czy gadżetu?  

 

Przypominamy że ubezpieczyciele (każdy indywidualnie - zapisy w OWU) po pewnej ilości alko nie wypłacają odszkodowań sprawcy jak też poszkodowanym, także  ZUS.

 

 

Ważne informacje w oparciu o informację z GIS: z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, obecnie dopuszcza się badanie stanu trzeźwości alkomatem tylko na jednorazowym ustniku z zachowaniem ustalonej na ten czas pandemii procedury wykonywania badań alkomatem.

Prosimy o przechowywanie alkomatu w szczelnie zamkniętej walizce, ponieważ może być "magazynem" bakterii i wirusów. Dziękujemy za dbanie o siebie i innych.

 

 Policjanci, co oczywiste, w przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będą badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w ustniki, które po każdym badaniu są wymieniane w obecności badanego. Urządzenia z ustnikami będą również wykorzystywane do badań podczas prowadzonych działań, natomiast profilaktycznie, aby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy, zaleca się nie używać urządzeń bezustnikowych, podczas akcji zbiorowych badając trzeźwość osób jedna po drugiej – inspektor Mariusz Ciarka (za interia.pl)

 

  

1/Jaki błąd pomiaru zaakceptujesz tzn. o ile może się odchylić wynik  na Twoim alkomacie od wzorca np. urządzenia dowodowe takie które używa policja mają błąd maksymalny w tym dolnym zakresie do 0,02 mg/l.

2/W alkomatach z komórką półprzewodnikową nie można określić błędu pomiaru, w tego typu urządzeniach błąd jest nieznany!!!.

3/Proponujemy zakupić alkomat z komórką elektrochemiczną– te alkomaty mają stabilny pomiar i można określić błąd pomiaru. 

4/  95% alkoholu metabolizuje się w wątrobie, średni spadek alkoholu w ciągu jednej godziny to około 0,1 mg/l  wydychanego powietrza lub 0,2 promila w krwi.

5/Alkomat wskazuje  ilość czystego alkoholu w mg w jednym litrze wydychanego powietrza. 

 

 Na terytorium RP osobę u której poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,1 mg/l czyli do 0,09 mg/l uważa się za trzeźwą. Stan „po spożyciu’’ to od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l

stan nietrzeźwości’’ to od 0,25 mg/l w górę.

 

 

 

Aby badanie miało wartość dowodową, należy dokonać go zgodnie z procedurą zawartą w ustawie o badaniach trzeźwości, alkomatami które posiadają ważne świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium PCA. 

 Przyrząd pomiarowy – wzorcowanie, kalibracja czy adjustacja?

Wzorcowanie, kalibracja, legalizacja – pojęcia te wciąż sprawiają wiele nieporozumień i są błędnie stosowane. Ich znaczenie zostało określone w Międzynarodowym Słowniku Terminów Metrologicznych VIM, by dopasować je do międzynarodowych standardów. Czym te procesy różnią się od siebie?

 

 

 

 

Świadectwo wzorcowania, kalibracji wydawane jest przez  laboratorium Akredytowane przez PCA !!! Podawana jest dokładności pomiaru alkomatu: na  kilku wzorcach (co najmniej dwóch) i podaniu błędu pomiaru np. wzorzec 0,25 mg/l alkomat pokazywał 0,24, błąd pomiaru (+-) 0,01 mg/l

 

Adiustacja polega na ustawieniu, zestrojeniu, wyregulowaniu, wszystkich "czujników" w alkomacie z wzorcami w serwisie. Często mylimy kalibrację z adjustacją. 

Alkomat jest dowodowy, kiedy laboratorium wydające świadectwo jest akredytowane przez PCA. Na stronie PCA wpisane są laboratoria które mają uprawnienia do wystawiania świadectw wzorcowania PCA.